Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne w Kosowie 8 czerwca

Bogumiła Nowak
Bogumiła Nowak
Flaga Kosowa
Flaga Kosowa BN
7 maja parlament Kosowa zakończył działalność. Przedterminowe wybory wyznaczono na 8 czerwca. W tym dniu Kosowarzy wybiorą swój nowy parlament.

Tydzień temu doszło do rozwiązania Zgromadzenia Kosowa, czyli parlamentu kosowskiego. Przyczyną był spór dotyczący utworzenia sił zbrojnych. Większość parlamentarna była za powołaniem armii. Tym bardziej, że jej struktury zaczynają już się kształtować. Zdecydowanie przeciwko była mniejszość serbska. Zanosiło się na długie, prawne przepychanki. W tej sytuacji, by uniknąć bezowocnych sporów parlamentarzyści zdecydowali o samorozwiązaniu się Parlamentu. Z dniem 7 maja parlament Kosowa zakończył działalność. Przedterminowe wybory wyznaczono na 8 czerwca.

Centralna Komisja Wyborcza Republiki Kosowa rozpoczęła od razu przygotowania do organizacji wyborów Zgromadzenia Kosowa, czyli parlamentu. Zauważono od razu, że wielu obywateli tej republiki mieszka poza jej granicami. Nie wszyscy będą mogli przyjechać na wybory. W związku z tym dla tych mieszkających poza granicami zdecydowano się przygotować głosowanie za pomocą oddania głosu pocztą. Jednak wcześniej, aby to uczynić muszą się zarejestrować za pomocą specjalnego formularza. Druk można pobrać drogą mailową ze strony www.kqz-ks.org (Formularz I, Formularz II) lub zgłosić się na infolinię +381 (038) 213100 oraz +381 (038) 213200. Można też zgłaszać się do placówek dyplomatycznych Kosowa – ambasad i konsulatów.

W wyborach mogą brać wszyscy obywatele, którzy w dniu wyborów, czyli 8 czerwca mają ukończone 18 lat, są zarejestrowani w Rejestrze cywilnym Republiki Kosowa oraz posiadają dokumenty identyfikacyjne Republiki Kosowa i UNMIK, czyli wydane przez obserwatorów z misji pokojowej lub zaświadczenie, że zgodnie z prawem ta osoba może być zarejestrowana w rejestrze cywilnym. Może być jednak tak, że uchodźca z Kosowa ma przy sobie dokument tożsamości Republiki Kosowa lub UNMIK, który stracił ważność. Wtedy pomocne może być wysłanie kopii dokumentu z państwa, w którym się mieszka. Wypełnione formularze wraz z kopią dokumentów Kosowianie mieszkający poza granicami muszą przekazać najpóźniej do 19 maja.
Można przesłać je na adres pocztowy CEC – Centralnej Komisji Wyborczej:
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Votimi Përmes Postës, K.P. 6 Kutia 351, 10 000 Prishtinë, Republika e Kosovës.
Również drogą mailową: [email protected] i [email protected] lub faksem – +381 (038) 213200.

Wybory, jak zaznaczono dotyczą wszystkich dorosłych mieszkańców Kosowa i emigrantów z tego kraju, niezależnie od grupy etnicznej. To, czy ktoś weźmie w nich udział zależy od indywidualnego wyboru i chęci decydowania, jak w każdej demokracji. Jak na razie wydarzenia wskazują, że z byciem demokratycznym krajem Kosowianie dobrze sobie radzą. Unikają próżnych sporów, które do niczego konstruktywnego nie prowadzą, unikają prowokacji i konfrontacji. Kosowo krok po kroku realizuje wytyczone sobie cele, te, które wyznaczyli sobie jego twórcy w momencie powstawania państwa przed 6 laty. Najbliższe wybory będą kolejnym etapem demokratyzacji kraju.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto